Dijital Dünyada Gelişen Ticari Pazarlama

Dijital Dünyada Gelişen Ticari Pazarlama

Ürün araştırmak ve satın almak için dijital platformu kullanan tüketicilerin sayısı gittikçe artıyor. Bu durum, ticari pazarlamaya mağaza içi deneyimler yerine online ortama odaklanma fırsatı sunuyor ve hem markalar hem de perakendeciler açısından yeni olasılıklar doğmasını sağlıyor.

Perakende sektörünün bir “alt sektörü” olan ticari pazarlamanın, küresel ölçekte yarım trilyon Amerikan dolarını aşan değere sahip olduğu tahmin ediliyor1. Bu bütçeler çoğunlukla tüketicileri çevrimdışı olarak mağaza içinde ve geleneksel medya aracılığıyla etkilemeye odaklanıyor. Ancak günümüzde tüketici davranışı dikkate değer biçimde değişti; dijital temas noktaları, marka ve ürüne ilişkin algı, tercih ve satın alma davranışı biçimlendirme konusunda giderek daha fazla rol üstleniyor. Ticari pazarlamanın dijital platforma aktarılması, hem markalar hem de perakendeciler için büyük avantajlar doğurabilir.

Perakendecilerin ve üreticilerin, dijital müşteri yolculuğunu özellikle de dönüşüm hunisinin alt ucunda optimize etmeleri ve kişiselleştirmeleri gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek amacıyla, son kullanıcı segmentlerimize göre özelleştirilmiş perakende için banner görüntülü reklamları programatik şekilde satın alıyoruz.

Darren Needham-Walker, Pazarlama Direktörü, HP Avustralya

Perakendeciler, üretim yapan iş ortakları için dijital platformda ürün satışı imkânı sunsa bile genellikle bu pazarlama fırsatları, hesap verebilirliği üretici veya perakendeci açısından sınırlı olan rastgele site banner’larından oluşuyor. Oysa dijital platform, hassas kitle hedeflemeden güçlü kampanya ölçümlerine kadar çok daha fazla olanak sunabilir. Perakendecilerin kullanıcılar için daha alakalı ve kişiselleştirilmiş dijital deneyimler oluşturmasına yardımcı olabilir ve bu sayede marka tercihlerine yön vererek satışların artmasını sağlayabilir. Hem verilerin hem de programatiğin gücünden yararlanmak, perakende sektöründeki kâr marjının sınırlı olduğu bir dönemde perakendeciler ve üreticiler açısından kârlılıkta olumlu bir değişime yol açabilir.

Kaynak:  https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/article/dijital-dunyada-gelisen-ticari-pazarlama/